Kredyt konsolidacyjny jest jednym z najpopularniejszych rodzajów kredytu bankowego, jakie banki udzielają swoim klientom. Konsolidacja, choć jest nieco zagadkowym terminem, pozwala uporządkować swoją sytuację finansową oraz jest korzystna pod wieloma względami. W dalszej części prezentujemy odpowiedzi na pytania — czym są kredyty konsolidacyjne, jakie mają korzyści oraz kiedy warto je wziąć.

Czym jest kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny to kredyt bankowy, który jest przeznaczony do spłaty wszystkich poprzednich zobowiązań klienta. To właśnie dzięki niemu możemy zmienić kilka zobowiązań np. kredytów i pożyczek w jeden nowy kredyt z niższą ratą, który będziemy spłacali dłużej. Kredyt konsolidacyjny przyznawany jest na takich samych zasadach jak inne typy kredytów. Aby go otrzymać, należy posiadać zdolność kredytową oraz złożyć wniosek w banku. Jedyną różnicą w przypadku kredytu konsolidacyjnego jest przeznaczenie środków. Skonsolidować możemy różne zobowiązania. Mogą być to inne kredyty np. gotówkowy czy zaciągnięty na sprzęt agd, karty kredytowe, prywatne pożyczki, kredyty samochodowe czy te odnawialne i limity w koncie. Każdy bank posiada swoje wytyczne odnośnie tego, jakie produkty możemy skonsolidować. Banki nieco niechętnie podchodzą jednak do prywatnych pożyczek pozabankowych a szczególnie chwilówek.

Kredyt konsolidacyjny, jaki zatem bierzemy, spłać będzie poprzednie zobowiązania oraz ma niższą ratę niż wszystkie poprzednie razem wzięte. Często miesięczna rata jest niższa nawet o kilkadziesiąt procent. Kredyty konsolidacyjne oferują przeważnie wszystkie banki i jest to dość popularny produkt bankowy. Możemy skorzystać z konsolidacji zarówno osobiście w oddziale banku, jak i np. poprzez bankowość elektroniczną. Kredyt konsolidacyjny możemy również czasami otrzymać z dodatkową gotówką “do ręki”. Jest ona doliczana do skonsolidowanych zobowiązań i razem spłacamy ją w jednym kredycie.

W czym może pomóc nam kredyt konsolidacyjny? Plusy konsolidacji

Kredyt konsolidacyjny to wiele plusów i korzyści. Pierwszą z nich jest duży wybór banków i ofert. Dzięki temu możemy wybrać korzystną finansowo ofertę oraz bank, który zdecyduje się nam udzielić takiego kredytu. Samą konsolidację możemy przeprowadzić również szybko i prosto. Wbrew pozorom proces kredytowy z pomocą doradcy przebiega sprawnie i nie musimy kilkakrotnie stawiać się w banku czy wypełnić skomplikowanych procedur. Obawia się o to wiele osób i są to całkiem bezpodstawne obawy. Dzięki kredytowi konsolidacyjnego możemy również uporządkować nasze sprawy finansowe. W wielu przypadkach będzie to np. uniknięcie utraty płynności finansowej czy przeniesienie wszystkich zobowiązań do jednego banku. W takim wypadku unikniemy np. działań windykacyjnych czy nawet egzekucji komorniczej. Dzięki kredytowi konsolidacyjnemu możemy zmniejszyć nasze wszystkie raty i podnieść ogólny poziom życia. Jednym z mało znanych, ale bardzo przydatnych plusów konsolidacji jest zwiększenie zdolności kredytowej. Jest to dość zaskakujący plus, ale rzeczywiście łącząc zobowiązania w jedno z mniejszą ratą, możemy podnieść swoją zdolność kredytową. Dzieje się tak za sprawą sprawdzania przez banki wysokości miesięcznych zobowiązań, a nie ich długości podczas brania kredytu. Jeśli zatem miesięcznie będziemy płacić jedną ratę na sumę 200 zł, a nie kilka na sumę 500 zł, będziemy mieli większą zdolność kredytową np. do wzięcia kredytu samochodowego czy pilnego kredytu gotówkowego.

Kredyt konsolidacyjny posiada jeszcze jedną dużą zaletę. W równaniu do pożyczek prywatnych jest przyznawany na podstawie prawa bankowego i jest udzielany przez banki. Są to instytucje godne zaufania oraz duże i rozpoznawalne. Dodając do tego chronienie nas przez prawo bankowe, współpraca z bankiem jest przewidywalna, bezpieczna i nie jesteśmy narażeni np. na skrajnie nieuczciwe warunki, jakie mogą zostać zawarte przy pożyczce konsolidacyjnej i umowie cywilno prawnej.

Jakie minusy ma kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny pomimo swoich plusów i licznych korzyści posiada również pewne minusy. Pierwszym z nich jest zdolność kredytowa, którą należy posiadać. Jest ona badana bez taryfy ulgowej i decydując się na konsolidację, należy mieć jeszcze na tyle dużo zdolności kredytowej, aby połączyć wszystkie zobowiązania. Jest to często problem, gdyż jeśli konsolidujemy zobowiązania, przeważnie nie jesteśmy w zbyt dobrej kondycji finałowej. Planując zatem taki krok, musimy pomyśleć o nim odpowiednio wcześnie, tak aby nie stracić płynności i nie mieć opóźnień w spłatach innych rat. W takiej sytuacji będzie nam bardzo trudno otrzymać taki kredyt.

Drugim minusem kredytu konsolidacyjnego jest dodatkowe oprocentowanie, jakie ponosimy przy konsolidacji. Kredyt na spłatę poprzednich zobowiązań również jest normalnie oprocentowany i w takiej sytuacji płacimy podwoje oprocentowanie — koszty starych zobowiązań, jak i nowego kredytu. Jest to szczególnie odczuwalne przy dużych sumach. Warto zatem zastanowić się nad wzięciem kredytu konsolidacyjnego i brać go jedynie, gdy jest nam on niezbędny.

Czy i kiedy warto go wziąć?

Ogólnie kredyt konsolidacyjny jest pomocnym rozwiązaniem, ale należy go wziąć jedynie, wtedy kiedy tego naprawdę potrzebujemy. Z pewnością będzie to sytuacja, kiedy kilka rat jest dla nas uciążliwych w spłacaniu i stanowi dla nas zbyt duże obciążenie. Konsolidacja pozwoli zatem zmniejszyć miesięczne raty i komfortowo spłacać zobowiązanie przez dłuższy czas bez problemów. Konsolidacja jest również “ostatnią deską ratunku”, jeśli grozi nam utrata płynności finansowej i zaprzestanie spłacania zobowiązań. Ten rodzaj kredytu będzie też korzystny, jeśli pomimo kilku zobowiązań potrzebujemy dodatkowej gotówki np. na pilne wydatki. Jeśli nie przeszkadza nam dłuższy termin spłaty, możemy skorzystać z konsolidacji z dodatkową gotówką oraz równocześnie obniżyć ratę miesięcznych zobowiązań, oraz kupić np. nowe auto. Kredyt konsolidacyjny warto również brać, jeśli posiadamy wiele różnych małych zobowiązań i ich oddzielne regulowanie jest kłopotliwe. Dzięki temu nie będziemy musieli pamiętać o wielu różnych ratach i ich płaceniu, a będziemy musieli wykonać jedynie jeden przelew w ciągu miesiąca.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here