Wirtualne karty płatnicze coraz częściej padają w dyskusji o płatnościach internetowych jako najlepsze rozwiązanie do tego typu regulowania rachunków. Brak fizycznej formy, wydawanie ich w ciągu kilku minut czy możliwość dowolnego otwierania oraz zamykania sprawiają, że znacząco podnoszą bezpieczeństwo i pomagają w płatnościach internetowych, do których są stworzone. Czym jednak tak właściwie są owe karty wirtualne? Jak działają? Dlaczego mają tak duży poziom bezpieczeństwa? O tym wszystkim dyskutujemy poniżej.

Czym są wirtualne karty płatnicze?

Wirtualne karty płatnicze to karty przeznaczone do płatności internetowych. Nie mają one swojej fizycznej formy i są wydawane przez banki w formie samych danych potrzebnych do zrealizowania płatności. Najczęściej otrzymujemy je e-mailem lub w aplikacji bankowej. Karty takie oprócz braku fizycznej formy nie różnią się od innych typowych kart płatniczych. Również posiadają swój numer, kod bezpieczeństwa i datę ważności. Są też wydawane przez Visa lub MasterCard i są pełnoprawnymi środkami płatniczymi. Dana strona internetowa czy sklep internetowy nie odczuwają różnicy w przyjmowaniu płatności między kartami tradycyjnymi a wirtualnymi. Wirtualne karty płatnicze to również karty przedpłacone. Aby z nich skorzystać, najpierw należy je doładować konkretną sumą. Dzięki temu nie musimy spełnić żadnych wymagań, aby je wygenerować. Najczęściej są dostępne w aplikacjach bankowych czy są też oferowane przez portfele elektroniczne. Wirtualne karty płatnicze przeważnie są darmowe i nie zapłacimy nic za ich wydanie czy dokonanie płatności. Obecnie większość banków oferuje wygenerowanie takiej karty, którą będziemy płacili wprost z konta w internecie natychmiastowo.

Jak w praktyce działają?

Praktyczne działanie wirtualnych kart płatniczych nie jest skomplikowane a po pierwszym skorzystaniu z nich wręcz proste. Aby zapłacić wirtualną kartą płatniczą, należy najpierw ją wygenerować. Jeśli korzystamy z aplikacji bankowej, wystarczy wybrać odpowiednią opcję. Po chwili na naszym koncie pojawia się dodatkowy rachunek z danymi potrzebnymi do dokonania płatności. Następnie należy przesunąć pewną część środków z naszego głównego konta na rachunek e-karty i możemy rozpocząć płacenie kartą wirtualna. Jeśli jest ona generowana np. w portfelu elektronicznym, posiada swój indywidualny numer do doładowań. Należy na ten numer przelać pieniądze i czekać na zaksięgowanie się sumy. Przelewu możemy dokonać z banku, poczty czy naszego wirtualnego portfela. Wygenerowana karta posiada również wszystkie informacje potrzebne do płatności.

Gdy na karcie znajdują się już środki, po wybraniu płatności w sklepie internetowym, należy wybrać opcje płatności kartą płatniczą. Następnie w odpowiednie pola — tak jak przy płatności tradycyjnej wystarczy przepisać odpowiednie dane z karty wirtualnej do formularza i zatwierdzić transakcję. Środki zostają pobrane z karty wirtualnej, a transakcja jest dokonywana. Czynność tą możemy powtarzać wielokrotnie, o ile nie jest to jednorazowa karta wirtualna, która traci swoją ważność po wykonaniu jednej transakcji. Dzięki wirtualnej karcie płatniczej możemy zatem dokonać płatności w taki sposób, w jaki dokonywalibyśmy jej przy pomocy karty plastikowej — na podstawie samych danych.

Dlaczego e-karty dają tak duży poziom bezpieczeństwa?

Kluczową kwestią wirtualnych kart płatniczych jest bezpieczeństwo. To głównie z tego powodu zostały one stworzone i są używane. Jeśli chcemy z nich korzystać, warto poznać dokładnie ten aspekt. Pierwszym element bezpieczeństwa kart wirtualnych jest fakt przechowywania na nich niewielkich sum pieniędzy. Wpłacamy na nie jedynie konkretne sumy potrzebne nam do danej transakcji lub nieco więcej. Z pewnością jednak nie przechowujemy na nich naszej pensji czy oszczędności, jak ma to miejsce na głównym koncie bankowym i karcie debetowej. W razie kradzieży danych stracić możemy zatem tylko daną sumę. Kradzież danych karty jest również nieco rzadsza, gdyż płacimy nią tylko w internecie, nie korzystając z bankomatów, które są pewnym zagrożeniem.

Na bezpieczeństwo karty wirtualnej wpływa fakt, że możemy wygenerować ją w danym momencie oraz dowolnie je usuwać i tworzyć nowe. Jest to wygodny i szybki sposób na wyeliminowanie zagrożenia, jeśli mamy podejrzenie, że dane naszej karty mogły zostać skradzione. Na rynku istnieją też w coraz większej liczbie jednorazowe wirtualne karty płatnicze. Służą one do dokonania jednej transakcji, dzięki czemu nie ma obaw o celowe wyłudzenia danych i wykorzystanie ich w przyszłości. Wirtualnych kart płatniczych nie zgubimy też po prostu podczas użytkowania w wirtualnym świecie oraz nie zostaną one nam skradzione tak łatwo, jak w przypadku fizycznych kart. Poziom bezpieczeństwa, choć nie daje 100% gwarancji, jest dużo wyższy niż w przypadku tradycyjnych kart płatniczych.

Czy i kiedy warto je stosować?

Bardzo wiele osób podchodzi do wirtualnych kart płatniczych z dużą dozą nieufności czy wątpliwości. Biorą się one głównie z braku wiedzy o tego typu kartach płatniczych. Są one jednak już sprawdzone przez wiele milionów osób i korzystne pod wieloma względami. Jeśli zastanawiamy się nad ich wykorzystaniem, warto przynajmniej próbnie wykonać kilka transakcji. Z pewnością, gdy nie chcemy podawać danych naszej podstawowej karty przy płatnościach internetowych, karta wirtualna spisze się doskonale. Po jej przetestowaniu z pewnością też nabierzemy więcej zaufania i będziemy korzystali z niej dużo częściej. Sama krata wirtualna może pomóc nam w wielu sytuacjach, kiedy chcemy zapłacić nią na stronie o wątpliwej renomie i nie chcemy ryzykować podawania danych podstawowej karty. Karty takie możemy również “podpiąć” pod portfel wirtualny i płacić nimi poprzez telefon, przykładając urządzenie do terminala w restauracji czy sklepie stacjonarnym. Karty takie warto też stosować, gdyż nie są skomplikowane w obsłudze, nie wymagają spełniania wielu wymogów, są szybkie w uruchomieniu i nie wymagają uiszczania dużych opłat czy opłat abonamentowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here