Branża IT powoli przyciąga do siebie nawet tych, którzy jeszcze do niedawna z komputerami mieli niewiele wspólnego i używali ich wyłącznie w celach rozrywkowych – do grania w gry, buszowania po sieci lub kontaktowania się ze znajomymi. Teraz wszyscy już jednak wiedzą, że to właśnie sektor IT zapewnia chyba najwięcej atrakcyjnych stanowisk pracy. Branża IT we Wrocławiu ma się świetnie i nie wygląda na to, by w najbliższym czasie miało się to zmienić. Z jakich konkretnych powodów warto więc samemu się do niej włączyć? Dlaczego warto zostać programistą?

Świetny zawód dla praktyków

Większość prac, zwłaszcza tych bardziej dochodowych, wymaga od człowieka kreatywnego myślenia. Oczywiście w branży IT ta kreatywność też jest pożądana, jednakże przyjmuje ona zupełnie inną postać, zwłaszcza jeśli działa się w back-endzie, a nie w front-endzie, czyli odpowiada się za logikę działania programów. Tutaj po prostu trzeba dążyć do tego, by coś zadziałało w określony sposób. Programista wie, co chce osiągnąć, tylko musi wymyślić dobrą metodę na to, aby tak rzeczywiście się stało. Przypomina to rozwiązywanie zadań matematycznych. Wynik jest z góry określony, ale można do niego dojść różnymi metodami. Taka praca jest szczególnie lubiana przez ludzi, którzy wykazują się podejściem zadaniowym i cechują się myśleniem analitycznym.

Przeczytaj też: https://www.bankier.pl/wiadomosc/Branza-IT-we-Wroclawiu-2021-Obecna-sytuacja-sektora-i-perspektywy-8176815.html

Dobre środowisko dla każdego

Powyżej zaznaczony sposób tworzenia programów jest jednak charakterystyczny właśnie dla back-endu, czyli części odpowiedzialnej za logikę programu, podczas gdy wiele osób, zwłaszcza tych początkujących i próbujących się przebranżawiać, od razu zajmuje się front-endem, nazywanym częścią widzialną programu. Ten sektor jest już ściśle związany m.in. z tworzeniem stron internetowych, czyli tworzeniem wizualnych części różnych elementów i programów. Programista w pewnym stopniu bywa też projektantem. Nie tylko pisze kod, ale wcześnie ustala, do czego ma on prowadzić. Jeżeli zajmuje się wykonywaniem stron internetowych, wybiera odpowiedni dla nich układ, kolorystykę, rodzaj napisów i dopieszcza wszelkie inne detale. Może więc dać upust swojej kreatywności. Ogólnie rzecz biorąc w branży IT przydatne mogą okazać się przeróżne umiejętności.

Sposób na wykorzystanie posiadanej wiedzy

Płynnie przechodzimy więc do punktu, który mówi o tym, że większości osób, które naprawdę tego będą chciały, łatwo będzie przebranżowić się na początkującego programistę. Zmienna sytuacja branży IT we Wrocławiu doprowadziła do tego, że pracodawcy zaczęli szukać juniorów. Chętniej też organizują staże dla nowych osób. Zapotrzebowanie na pracowników jest tak duże, że absolwenci kierunków programistycznych czy nawet informatycznych nie są w stanie w całości go pokryć. A każdy, kto ma już jakąś wiedzę związaną z zupełnie inną dziedziną, może ją też wykorzystać w nowym miejscu pracy. Firmy IT zazwyczaj bowiem skupiają się na działaniu w jakimś konkretnym sektorze. Mogą np. tworzyć i testować oprogramowania dla banków. W takiej firmie tak samo ważna jak znajomość programowania może okazać się wiedza na temat sposobu działania banków, którą będą mieć te osoby, które w tych bankach same kiedyś pracowały.

Ciągły rozwój

Nie bez znaczenia jest też fakt, że w branży IT trudno jest stanąć w miejscu. Niemalże nie da się tego zrobić, bo branża ta bezustannie się zmienia. Metody, które były wykorzystywane w programowaniu jeszcze jakieś pięć miesięcy temu, w tym momencie mogą okazać się nieaktualne i niewarte stosowania, gdyż zastąpiono je metodami, które działają szybciej i np. doprowadzają do skrócenia kodu. Pracownik musi być z tym wszystkim obeznany. Na szczęście właściciele firm IT dbają o to, by tak właśnie się stało, dlatego też sporo pieniędzy inwestują w specjalistyczne szkolenia pracownicze. Każdy, kto w takiej firmie pracuje, na ogół może więc regularnie brać udział w dodatkowych kursach, zajęciach i wykładach. Dobrym pomysłem będzie też kształcenie się na własną rękę. Osoby, które naturalnie interesują się programowaniem, zarabiają zdecydowanie najwięcej i najwięcej też osiągają, bo to zwykle one potrafią poświęcić każdą wolną chwilę na przetestowanie nowej metody budowania kodu czy zapoznanie się z inną nowinką techniczną.

Wysokie dochody

Ostatnia kwestia, o której zawsze też trzeba wspomnieć, jest już bezpośrednio związana z zarobkami, które w przypadku branży IT niemalże zawsze wyglądają niezwykle zachęcająco. Ten, kto marzy o dużych zarobkach, jak najbardziej powinien pomyśleć o zajęciu się programowaniem. Ile zarabiają programiści? Stawki osiągane w tym zawodzie potrafią być skrajnie różne, ale na ogół – nawet na samym początku – wynoszą one przynajmniej te cztery czy pięć tysięcy złotych, a mówimy tu o kwotach netto, czyli tych zdobywanych na rękę. Z czasem te zarobki będą oczywiście tylko się powiększać. Przeciętni programiści zarabiają po kilkanaście tysięcy złotych na miesiąc, a ci najlepsi nawet więcej niż dwadzieścia tysięcy złotych miesięcznie. Jest to chyba wystarczający dowód na atrakcyjność tego zawodu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here