Bankowość detaliczna walczy o klienta, najczęściej przez wdrażanie nowych instrumentów. Znaczenie lokat bankowych w krajowej rzeczywistości ekonomicznej jest duże. Lokata progresywna stanowi nowoczesne wyjście w aspekcie pozyskania nowych odbiorców.

Jak to działa? Banki oferujące lokaty progresywne zarabiają na nich najwięcej, ponieważ klienci pragną utrzymać je do okresu, gdy otrzymają maksymalne odsetki. Instytucje finansowe reklamują ten instrument bardzo dobrze, bo od razu pokazują najwyższe oprocentowanie, zorientowane na poziomie kilku procent. Niestety lokata progresywna zaczyna się oprocentowaniem bardzo małym, miesiąc po miesiącu ulegającym poprawie. Po uśrednieniu wszystkich wartości otrzymasz dopiero oprocentowanie faktyczne. Skupienie na skrajnych pozycjach, tylko mąci w głowie, a ten fakt najlepiej wykorzystują banki. Osoby o niskiej wiedzy ekonomicznej i matematycznej dają się nabierać na niesamowite warunki, a później są przerażone niskimi zyskami. Na marginesie warto zauważyć, że nieco bardziej atrakcyjną od lokaty progresywnej jawi się lokata dynamiczna: http://pamietnikwindykatora.pl/lokata-dynamiczna-czy-progresywna-ktora-lepsza/.

Korzyści w przypadku lokaty progresywnej całe szczęście jednak też istnieją. Lokata progresywna niesie jednak interesującą zaletę. Chodzi o wykorzystanie procentów składanych. Zysk może się tu naliczać z okresu na okres. Odsetki dodawane stopniowo do konta i ponowne otwieranie lokaty daje największe perspektywy dla klientów, niezwykle cierpliwych. Banki wygrywają na lokatach progresywnych, bo mogą długoterminowo wykorzystywać powierzony im kapitał. Wiedzą bowiem, że klienci za wszelką cenę będą chcieli dotrwać do najwyższego okresu oprocentowania. W erze niskich stóp procentowych lokata progresywna może być niezłym rozwiązaniem pod warunkiem, że połączysz ją z instrumentami rynku kapitałowego. Nie warto wycofywać lokaty progresywnej i później zakładać ją na nowo, bo znowu zaczniesz od miesiąca pierwszego, czyli najgorszego pod kątem oprocentowania.

Czy w ogóle warto wypróbować lokatę progresywną? Właściwie lokata progresywna to bardziej chwyt marketingowy banków niż realne wsparcie oszczędności społeczeństwa. Można jednak wypróbować nowe pozycje w ofercie instytucji finansowych i samodzielnie poznać ich wady oraz zalety. Można też jednak wypróbować lokaty rzeczowe które mogą przynieść prawdziwe zyski a nie symboliczne jak to ma miejsce w przypadku bankowych lokat terminowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here