Dawniej za realizację procesów kadrowo-płacowych odpowiedzialny był zespół specjalistów. Informatyzacja i automatyzacja sprawiły, że wraz z upływem lat gro ich obowiązków został przeniesiony na komputery i dedykowane oprogramowanie. Dalsza ewolucja ww. narzędzi przyniosła jeszcze więcej korzyści i oszczędności. To właśnie im poświęcimy niniejszy artykuł.

Wzrost efektywności i minimalizacja błędów

Nowoczesne oprogramowanie dla HR co do zasady wyeliminowało konieczność ręcznego wprowadzania danych. Co więcej – większość obliczeń jest realizowanych automatycznie, co w praktyce oznacza możliwość znacznie szybszego przeliczenia np. składników wynagrodzeń. Warto również pamiętać, że korzystanie z innowacyjnych programów pozwala skupić się na strategicznych działaniach firmy, takich jak np. rekrutacja lub rozwój zawodowy pracowników. W ten sposób ogranicza się też ryzyko wystąpienia błędów ludzkich związanych np. z:

  • nieodpowiednim przechowywaniem dokumentów,
  • wprowadzeniem błędnych danych,
  • niedostosowaniem się do bieżących przepisów itd.

Zgodność z przepisami i łatwiejsze zarządzanie dokumentacją

Dzięki nowoczesnym programom HR obsługa kadrowo-płacowa znacząco zyskuje również w kwestii prawnej. Narzędzia wykorzystywane przez pracowników są automatycznie aktualizowane. Nowe „łatki” w czasie rzeczywistym dostosowują oprogramowanie do aktualnych przepisów, co w przypadku naliczania wynagrodzeń i czasu pracy ma bardzo istotne znaczenie.

Warto również dodać, że stale ewoluujące oprogramowanie dla HR pozwala też na łatwiejszą cyfryzację dokumentów. Oznacza to, że można szybciej przetwarzać dużą liczbę umów, dokumentów księgowych, a także zbiorów danych przypisanych do każdego pracownika.

Co jeszcze zyskują firmy dzięki automatyzacji programów kadrowo-płacowych?

Wdrożenie takich rozwiązań, jak np. program SAP HR, pozwala również na uzyskanie wielu innych korzyści, w tym:

  • usprawnienia procesów komunikacyjnych wewnątrz działu kadrowo-płacowego,
  • dopasowania skali świadczenia usługi do potrzeb przedsiębiorstwa (również gwałtownie rozwijającego się),
  • obniżenia kosztów funkcjonowania działów HR,
  • wzrostu zadowolenia pracowników, którzy mogą pracować szybciej, wygodniej i efektywniej,
  • lepszej analizy i raportowania, a co za tym idzie – podejmowania bardziej świadomych decyzji kadrowo-płacowych.

Automatyzacja procesów kadrowo-płacowych pozwala przedsiębiorstwom pracować efektywniej i przy jednoczesnym ograniczeniu kosztów funkcjonowania działu HR. Jest to możliwe m.in. dzięki firmie sdworx.pl, która ma ogromne doświadczenie w outsourcingu procesów HR.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here